Fontanna czterech rzek - barokowy teatr
W centrum Rzymu znajduje się wiele pięknych placów, monumentalnych zabytków i uroczych zakątków. Tu nowoczesność przeplata się ze sztuką z ubiegłych epok, a pomiędzy wysokimi budynkami mieszkalnymi kryją się prawdziwe skarby sztuki.
Wśród wąskich uliczek starego miasta, pomiędzy Tybrem a via del Corso mieści się piękny eliptyczny plac, miejsce, do którego turyści bardzo chętnie wracają. To Piazza Navona. Pośrodku placu znajduje się jedno z najpiękniejszych dzieł sztuki baroku - Fontanna Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi).
Ogromna fontanna została wzniesiona w latach 1650-51 na polecenie papieża Innocentego X, a zaprojektował ją Jan Wawrzyniec Bernini. Nad dość dużym basenem wznosi się skała z grotą, fantazyjnie ozdobiona; czterej muskularni mężczyźni z białego marmuru znajdujący się na skale to posągi symbolizujące cztery rzeki (rzeka po włosku jest rodzaju męskiego): Nil, Ganges, Dunaj i Rio de la Plata oraz cztery wówczas znane kontynenty: Afrykę, Azję, Europę i Amerykę.
Z groty wypływa osiem strumieni wody, skrząc się i migocząc w słońcu. Nad całą tą kompozycją króluje wysoki, obelisk (starorzymska imitacja obelisku egipskiego), pochodzący z ruin cyrku Maksencjusza przy via Appia Antica. Ozdobami fontanny są też elementy fauny i flory: koń, lew, krokodyl czy palma, natomiast na szczycie obelisku jest gołąb z brązu z gałązką oliwną, która jest motywem herbu ówczesnego papieża, Innocentego X.
Istnieje pewna anegdota związana z Fontanną Czterech Rzek, która odnosi się do wielkiej rywalizacji pomiędzy Berninim a Franciszkiem Borrominim, którego Bernini uważał za gorszego artystę. Kościół, który znajduje się obok fontanny jest poświęcony św. Agnieszce (Sant’Agnese in Agone) - jego fasadę zaprojektował Borromini. Na znak niechęci do rywala posągi Berniniego odwracają się od kościoła, bądź rysy ich twarzy wyrażają dezaprobatę.
Piazza Navona to jeden z najpiękniejszych rzymskich placów, a Fontanna Czterech Rzek jest jego największą ozdobą. Warto to zobaczyć!
Na Piazza Navona w Rzymie handlarze, podający się za malarzy, sprzedają jako swoje prace masowo produkowane obrazki, a siły bezpieczeństwa są bezradne wobec łamania prawa. Na chaos i bezprawie na rzymskim placu zwróciły uwagę włoskie media.
Zgodnie z rozporządzeniem, wydanym przez władze Wiecznego Miasta w 2007 roku na Piazza Navona, znanym jak plac artystów, powinno ich tam być 44. Tymczasem nikt przepisów tych nie przestrzega, a prawdziwych malarzy wypchnęli stamtąd niemal całkowicie sprzedawcy pejzaży i portretów, pochodzących z pracowni w miasteczku Acilia, która zajmuje się ich seryjną produkcją i hurtową sprzedażą.
Obecnie obrazy i grafiki sprzedaje na placu około 90 osób, w tym wielu imigrantów, a większość z nich robi to bez wymaganego pozwolenia.
Pojawiła się propozycja, aby każdy malarz sprzedający tam prace miał identyfikator, a każdy obraz certyfikat autentyczności.
Uwazajcie wiec bedac tutaj na to co kupujecie:-)
3 commenti:
Wspaniałe miejsce!
Dzieki Alu za odwiedziny!!!
wreszcie skonczyli!! cudowna
Posta un commento