W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie. Chodzi o to by, nauczyć się tańczyć w deszczu. Vivian Green

2018/04/16

MAKARONY

W kuchni włoskiej istnieje niemal tak wiele typów makaronu, co potraw do których można je wykorzystać.  Od cienkiego Spaghetti po grube rurki Cannelloni i ziarnisty Orzo. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie nie tylko kształtem, grubością czy wyglądem, ale także zastosowaniem. Oto krótki przewodnik po najpopularniejszych rodzajach makaronów, dla tych, którzy chcieli znać właściwą nazwę tego, co znajduje się na ich talerzu.

Spaghetti

Bardzo dobrze znany w naszym kraju makaron stosowany przede wszystkim do dań na bazie gęstszych sosów. Idealnie łączy się z pomidorami w sosie bolońskim, neapolitańskim, czy arrabiacie, ale równie dobrze sprawdzi się jako dodatek do śmietanowej carbonary, czy pesto.

Gemelli, Fusilli – świderki

Stosowane przeważnie do zapiekanek makaronowych i sałatek na zimno. Gemelli (po włosku bliźniaki) to dwie złączone ze sobą grube wstążki, przypominające spleciony warkocz lub spiralę. Fusilli różnią się od nich grubością i kształtem przypominającym świderek.

Penne, pennoni, mostaccioli – piórka

Penne swoją nazwę zawdzięcza łacińskiemu słowu penna oznaczającemu pióro. Makaron przypomina kształtem ptasie pióro, a konkretnie jego „dudkę”, czyli nieopierzoną końcówkę, dawniej używaną do pisania. Penne w stanach zjednoczonych nosi nazwę mostaccioli. Jego bliskim kuzynem jest pennoni, makaron o identycznym kształcie lecz większej średnicy. Oba te makarony podajemy z gęstymi sosami typu arrabiata, bolognese czy alfredo.

Tagliatelle, fettuccine papardelle –wstążki

Te trzy rodzaje makaronu odróżnia od siebie jedynie grubość. Najcieńszy z nich to tagliatelle, najgrubszy zaś papardelle. Wszystkie trzy dobrze chłoną sos i znakomicie łączą się z tradycyjnymi włoskimi daniami.

Flini, capelli d’angelo (capellini) – nitki

Typy makaronu stosowanego do klarownych zup, w Polsce przeważnie używane do rosołu. Flini to luźne, średniej długości nitki, zaś capelli d’angelo (anielskie włosy) przeważnie sprzedawane są zwinięte w kształt ptasiego gniazda. Są nieco dłuższe, a ugotowane szczególnie dobrze prezentują się na talerzu zalanym zupą.

Lasagne, lasagnone

Płaty makaronu o różnej grubości i kształcie. Służą niemal wyłącznie do wyrobu mięsnych lub warzywnych zapiekanej o tej samej nazwie. Można je zapiekać lub gotować, po ugotowaniu stają się elastyczne i podatne na wyginanie

Orzo

Makaron przypominający swoim kształtem długie ziarna ryżu, stosowany do zup lub jako zamiennik do risotto lub do pilawu. W Polsce rzadko spotykany.

Cannelloni – rurki

Wydrążony, gruby i walcowaty makaron idealnie nadaje się do faszerowania i zapiekania w piecu. Najczęściej faszeruje się go mięsem (sosem bolońskim) lub warzywami. W kuchni pełni podobną rolę co lasagne’a.

Conchiglioni – muszle

Makaron ten możemy stosować podobnie do Cannelloni, nadziewając go mięsem lub warzywami. Nadaje się do zapiekania, jak i do jedzenia zaraz po ugotowaniu.

Nessun commento: