W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie. Chodzi o to by, nauczyć się tańczyć w deszczu. Vivian Green

2011/03/13

Ulubione danie-pizza

Początki pizzy

Jej historia jest o wiele dłuższa, niż mogłoby się wydawać. Tradycja wypiekania chlebowych placków sięga w Europie czasów neolitycznych. Płaski chleb z dodatkami ziół i sera wypiekali też na swoich tarczach żołnierze króla perskiego Dariusza I. Także Grecy przyrządzali coś na kształt dzisiejszej pizzy. Piekli oni płaskie chleby przyprawione ziołami i polane oliwą zwane plankuntos. Prawdopodobnie właśnie z Grecji zawędrowały one na tereny Włoch.
Dzisiejsze słowo pizza zostało po raz pierwszy użyte w 997 roku, a nazwa ta wywodzi się z łacińskiego picea – oznaczającego placek z wody i mąki.

Pierwsza współczesna pizza

Prawdopodobnie pierwszą pizzę, podobną do tej którą znamy, wypieczono ok. 1522 roku. Wtedy to przywieziono do Europy pierwsze pomidory z Nowego Świata. Początkowo były one uważane za trujące. Przełomowe w tym względzie okazały się eksperymenty ludzi ubogich, którzy do swoich placków z mąki, wody i oliwy, zaczęłi oprócz tradycyjnych składników - ziół i sera, dodawać także pomidory. Początki były więc trudne, natomiast teraz trudno wyobrazić sobie prawdziwą pizzę bez pomidorów, czy choćby sosu pomidorowego.

Marinara i Margherita

Pierwsza pizzeria – „Antica Pizzeria Port Alba” - powstała w roku 1830 w Neapolu. Produkowała ona co prawda pizzę już od 1738 roku, ale do czasu otwarcia restauracji, była ona sprzedawana na ulicach miasta. Początkowo pizzą żywili się przypływający do portu marynarze. Stąd właśnie wzięła się nazwa najstarszej pizzy - Marinara, kojarzona niekiedy błędnie z owocami morza, których nie zawiera. W jej skład wchodzą tylko pomidory, oregano, czosnek, oliwka z oliwek i bazylia.
Drugą tradycyjną pizzą jest Margherita, która została upieczona z okazji przyjazdu króla Umberto I i Margherity z Savoy do Neapolu. Jej smak i kolor, nawiązujący do flagi Włoch – zielona bazylia, biała mozzarella i czerwony pomidor, spodobały się zwłaszcza królowej, co tłumaczy jej nazwę.

Warto wspomnieć, że tylko te dwa rodzaje pizzy są uznawane przez powstałą w 1984 roku, włoską organizację „Stowarzyszenie prawdziwej Neapolitańskiej Pizzy”. Określa ona również sposób wypiekania pizzy w piecu opalanym drewnem – optymalna temperatura to 485 Cº, czas pieczenia – 90 sekund, grubość ciasta na środku – 1/3 cm. Jak widać, trzeba spełnić dość wygórowane wymogi, by cieszyć się prawdziwą, neapolitańską pizzą.


Pizza Margherita:

Składniki:
• 500 g białej mąki
• 1 łyżka soli
• 1 łyżeczka cukru
• 2 łyżeczki drożdży
• pieprz
• 2 łyżki oliwy
• 1 ½ szkl. ciepłej wody
• sos pomidorowy
• 150 g mozarelli
• 8 listków bazylii

Sposób wykonania:

Mąkę wymieszać z drożdżami, solą, cukrem oraz pieprzem.
Następnie wlać oliwę i wyrabiać ciasto dolewając ciepłą wodę aby powstało gładkie elastyczne ciasto.
Wówczas zagniataj je przez 10 minut na stolnicy wysypanej mąką.
Kiedy zacznie odchodzić od reki uformować z niego kulę i włożyć do miski wysmarowanej oliwą.
Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na co najmniej godzinę aby wyrosło.
Po tym czasie podzielić ciasto na części z których uformowac placki, które nalezy posmarować oliwą.
Następnie posmarować sosem pomidorowym, posypać startym serem oraz posiekanymi listkami bazylii.
Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 220 stopni i piec około 15 minut.Pizza nie powinna byc gruba.Do pizzy nie uzywa sie ketchupu!!!!!!!!
Smacznego!

2 commenti:

spongebobbina ha detto...

Tieni il codice dell'immagine che mi hai richiesto ieri:
http://img847.imageshack.us/img847/4668/swidnica5.jpg
♥ passa nel mio blogguzzo ciao!

spongebobbina ha detto...

http://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.gifzona.com/cats.htm&prev=/search%3Fq%3Dgifzona%26hl%3Dpl%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DAGj%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official&rurl=translate.google.com