W życiu nie chodzi o czekanie, aż burza minie. Chodzi o to by, nauczyć się tańczyć w deszczu. Vivian Green

2010/07/29

male a cieszy



To moj Leo-pierwszy kotek jakiego zrobilam.Szylam recznie i mam nadzieje,ze i Wam sie podoba tak jak mi:-)

2010/07/28

Bocca della verita


Usta prawdy (Bocca della Verita) to marmurowa maska. Wierzy się, że kto włożył swoją dłoń do Ust i składał fałszywe świadectwo, nie mógł jej już nigdy wyjąć.


Jeszcze dziś wywołują magiczny dreszczyk na plecach. W starożytnym Rzymie ten kamienny krąg zakrywał ujście kanału ściekowego. W średniowieczu umieszczony w przedsionku kościoła był miejscem wykonywania wyroków. Za zdradę czy kłamstwo obcinano rękę. Teraz jest to tylko turystyczna atrakcja.

Maska znajduje się w atrium Marii Panny, w kościele Cosmedin.

Marmurowy medalion o średnicy 175 cm i wadze około 1,2 tony pochodzi sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Istnieje wiele hipotez o przeznaczeniu brodatej maski; najchętniej przywoływana jest funkcja przykrywy wodociągu Cloaca Maxima, ale również fontanny, przykrywy studni. Mówi się też, że w starożytnym Rzymie było to miejsce składania przysięgi w świątyni Jowisza. Nie wiadomo również jednoznacznie, kogo przedstawia maska: czy Merkurego – boga złodziei i handlu (ciekawe zaiste zestawienie), czy też Fauna – staroitalskiego bożka płodności, czy może Okeanosa – władcę mórz?

2010/07/23

Piazza Navona

Fontanna czterech rzek - barokowy teatr



Fontanna czterech rzek - barokowy teatr fontanna_czterech_rzek-150x150 W centrum Rzymu znajduje się wiele pięknych placów, monumentalnych zabytków i uroczych zakątków. Tu nowoczesność przeplata się ze sztuką z ubiegłych epok, a pomiędzy wysokimi budynkami mieszkalnymi kryją się prawdziwe skarby sztuki.


Wśród wąskich uliczek starego miasta, pomiędzy Tybrem a via del Corso mieści się piękny eliptyczny plac, miejsce, do którego turyści bardzo chętnie wracają. To Piazza Navona. Pośrodku placu znajduje się jedno z najpiękniejszych dzieł sztuki baroku - Fontanna Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi).


Ogromna fontanna została wzniesiona w latach 1650-51 na polecenie papieża Innocentego X, a zaprojektował ją Jan Wawrzyniec Bernini. Nad dość dużym basenem wznosi się skała z grotą, fantazyjnie ozdobiona; czterej muskularni mężczyźni z białego marmuru znajdujący się na skale to posągi symbolizujące cztery rzeki (rzeka po włosku jest rodzaju męskiego): Nil, Ganges, Dunaj i Rio de la Plata oraz cztery wówczas znane kontynenty: Afrykę, Azję, Europę i Amerykę.


Fontanna czterech rzek - barokowy teatr fontanna-czterech-rzek1-150x150


Z groty wypływa osiem strumieni wody, skrząc się i migocząc w słońcu. Nad całą tą kompozycją króluje wysoki, obelisk (starorzymska imitacja obelisku egipskiego), pochodzący z ruin cyrku Maksencjusza przy via Appia Antica. Ozdobami fontanny są też elementy fauny i flory: koń, lew, krokodyl czy palma, natomiast na szczycie obelisku jest gołąb z brązu z gałązką oliwną, która jest motywem herbu ówczesnego papieża, Innocentego X.


Istnieje pewna anegdota związana z Fontanną Czterech Rzek, która odnosi się do wielkiej rywalizacji pomiędzy Berninim a Franciszkiem Borrominim, którego Bernini uważał za gorszego artystę. Kościół, który znajduje się obok fontanny jest poświęcony św. Agnieszce (Sant’Agnese in Agone) - jego fasadę zaprojektował Borromini. Na znak niechęci do rywala posągi Berniniego odwracają się od kościoła, bądź rysy ich twarzy wyrażają dezaprobatę.


Fontanna czterech rzek - barokowy teatr fontanna-czterech-rzek-150x150


Piazza Navona to jeden z najpiękniejszych rzymskich placów, a Fontanna Czterech Rzek jest jego największą ozdobą. Warto to zobaczyć!

Na Piazza Navona w Rzymie handlarze, podający się za malarzy, sprzedają jako swoje prace masowo produkowane obrazki, a siły bezpieczeństwa są bezradne wobec łamania prawa. Na chaos i bezprawie na rzymskim placu zwróciły uwagę włoskie media.

Zgodnie z rozporządzeniem, wydanym przez władze Wiecznego Miasta w 2007 roku na Piazza Navona, znanym jak plac artystów, powinno ich tam być 44. Tymczasem nikt przepisów tych nie przestrzega, a prawdziwych malarzy wypchnęli stamtąd niemal całkowicie sprzedawcy pejzaży i portretów, pochodzących z pracowni w miasteczku Acilia, która zajmuje się ich seryjną produkcją i hurtową sprzedażą.

Obecnie obrazy i grafiki sprzedaje na placu około 90 osób, w tym wielu imigrantów, a większość z nich robi to bez wymaganego pozwolenia.
Pojawiła się propozycja, aby każdy malarz sprzedający tam prace miał identyfikator, a każdy obraz certyfikat autentyczności.
Uwazajcie wiec bedac tutaj na to co kupujecie:-)

2010/07/22

Zabia torba

Nie wszyscy wiedza,ze moja corka Martina to wielka melomanka zab.Pala do nich miloscia od malego dziecka.W naszym domu kroluja zaby -jest ich duzo.
Aby zrobic jej przyjemnosc ktoregos dnia uszylam jej torbe.Nie jestem krawcowa i moja torba zostawia wiele do zyczenia,ale in fondo licza sie checi,no?




A tutaj na zdjecie wkradla sie krolewna-jak zwykle zaba!

A tak na marginesie to u nas jest ciagle wsciekle goraco,o deszczu nawet nie ma co marzyc:-(

2010/07/13

CALDO!!!!!!!


U nas jest tak goraco,ze nie da sie tego opisac.Temperatura przekracza grubo ponad 40 stopni.Dzisiaj o godzinie osmej wieczorem termometr pokazuje (w cieniu oczywiscie!)38 stopni.Wiem,ze i w Polsce jest bardzo cieplo,ale tutaj mozna zwariowac.Nic mi sie nie chce robic!Mam przyslowiowego lenia.Mam tylko nadzieje,ze ten stan sie szybko zmieni:-)
A ja zachowuje sie jak ten piesiu-caly czas przy "dmuchawce"bo wiatru to nawet za zloto sie nie znajdzie.

2010/07/09

schody hiszpanskie

Schody Hiszpańskie to jeden z popularniejszych zabytków Rzymu, schody powstały w roku 1726 na Placu Hiszpańskim. Zostały zbudowane przez Francesco de Sanctisa i Alessandro Specchi - architektów. Schody Hiszpańskie prowadzą do XVI wiecznego kościoła św. Trójcy ( Trinita del Monti ). Sam projekt zabytku wykonał Carl Maderna przy pomocy finansowej państwa. Schody zwane są hiszpańskimi gdyż mieszczą się obok ambasady hiszpańskiej. Tem zabytek Rzymu co roku licznie odwiedzają turyści, słyną też ze swojej funkcji jako wybiegu modu, gdzie co roku odbywają się pokazy mody. Schody liczą 138 stopni co stawia je na pierwszym stopniu rywalizacji o najwyższe schody w Europie. Ciekawostką jest miejscowy przesąd według którego na schodach nie powinno się jeść.


U podnóża stopni znajduje się niewielka fontanna Barcaccia (krypa, łódeczka) wykonana w 1623r. przez Pietro Berniniego, ojca znanego Giovanni Lorenzo Berniniego. Fontannę zasilają wody doprowadzone akweduktem (tym samym, który zasila fontannę di Trevi). Fontanna jest pamiątką po powodzi, która miała miejsce na Boże Narodzenie w 1598 r. Wody Tybru wyrzuciły w tym miejscu łódkę.



2010/07/07

Kolumna Trajana

Kolumna Trajana



Kolumna Trajana kolumna_trajana-150x150Kolumna Trajana (113r.) jest najlepiej zachowanym i najciekawszym elementem antycznego zespołu architektonicznego Forum Trajana - doskonałego dzieła wielkiego architekta starożytności Apollodorosa z Damaszku.


Wysoką na ok. 40 m kamienną konstrukcję oplata w jej głównej owalnej części 200–u metrowa marmurowa wstęga pokryta wspaniałymi płaskorzeźbami, będącymi doskonałym przykładem rzeźby rzymskiej okresu cesarstwa oraz stanowiącymi prawdziwy podręcznik rzymskich działań wojennych. Ten niezwykły film-kronika dwóch wypraw wojennych Trajana przeciw Dakom zawiera 2,5 tyś. wyrzeźbionych postaci! Upamiętnia on walki Trajana na terenach dzisiejszej Rumunii, które doprowadziły do włączenia jej do Imperium Rzymskiego. I choć podkolorowane kiedyś marmury wyblakły już zupełnie, to jednak dalej zachwycają drobiazgowością szczegółów i realizmem scen.
Kolumnę wzniesiono z 19 kamiennych bębnów, w środku których wydrążono spiralne schody prowadzące na taras na szczycie. Między reliefami można zauważyć 46 małych okienek oświetlających tą ciasną, ale używaną do dziś klatkę schodową.


Kolumna powstała na cześć imperatora, który zapadł w pamięci Rzymian jako przykład doskonałego władcy dbającego o pomyślność państwa i jego obywateli. Być może dlatego właśnie stoi ona do dziś, bo sława cesarza została podjęta i umocniona przez chrześcijan. Według legendy, 500 lat po śmierci Trajan został wskrzeszony i ochrzczony przez papieża Grzegorza Wielkiego, dzięki temu jego dusza mogła pójść do nieba. Zniknęła co prawda szczerozłota urna z prochami cesarza umieszczona w podstawie kolumny, ale to nie wina cudownych zdarzeń, lecz wynik bardzo ludzkich działań - prawdopodobnie ukradli ją Wizygoci Alaryka w 410 roku… W średniowieczu też “zawieruszyła się” gdzieś statua Trajana, którą na szczycie kolumny kazał umieścić jego następca Hadrian. Dopiero w 1587 r., kochający obeliski papież Sykstus V, nakazał tam umieścić figurę ze spiżu św. Piotra, który razem ze św. Pawłem z kolumny Marka Aureliusza, spoglądają z wysokości na Wieczne Miasto.


2010/07/01

Parki w Rzymie

VILLA BORGHESE
VILLA PAMPHILI
VILLA ADA
VILLA ALDOBRANDINI
VILLA SCIARRA
VILLA TORLONIA
PARK APPIA ANTICA
VILLA GLORI
PARK OPPIO
PARK SCIPIONI
VILLA CELIMONTANA




VILLA SCIARRA
Villa Sciarra powstała na miejscu, gdzie dawniej znajdowały się ogrody Cezara. W ciągu wieków była własnością różnych zamożnych rodzin, w tym amerykańskiego dyplomaty George’a Wurts’a, który kupił ją na początku XX wieku i od razu wprowadził liczne zmiany w strukturze parku. Jemu właśnie zawdzięczamy dzisiejszy wygląd: niespotykany skarb pod względem botanicznym i artystycznym.
Znajdują się tu liczne fontanny (Fontana dei Satiri, Fontana della Tartaruga, Fontana dei Putti, Fontana delle Sfingi, Fontana di Diana i Endimione) wokół których rosną ciekawe okazy drzew (palmy z Wysp Kanaryjskich, cedry, cyprysy, drzewa laurowe czy magnolie. Przy Viale Klitsche mieści się duża ptaszarnia, którą zbudował sam właściciel - G. Wurts, w której trzymał białe pawie.
Przy Viale Leducq znajduje się główny budynek parku Casino Barberini, w którym mieści się włoski Instytut Studiów Germanistycznych.
Wejścia do parku: via Calandrelli, viale delle Mura Gianicolensi. Można tu dojechać autobusami 75, 710, 44.